План-конспект уроку
за темою «Будуємо здорове життя»
для 7-го класу за підручником А.
Несвіт
Підтема: Будуємо здорове життя.
Практична мета: формувати комунікативну
компетенцію учнів, навчаючи їх вмінню вести бесіду про здоровий спосіб життя на
основі прочитаного тексту, використовуючи вивчену лексику.
Освітня мета: ознайомити учнів із основними
складовими здорового способу життя.
Розвиваюча мета: розвивати комунікативні
здібності учнів із залученням форм та методів інтерактивного навчання.
Виховна мета: виховувати дбайливе ставлення до
свого здоров’я та позитивне відношення до життя, формуючи здоров’язберігаючу
компетентність учнів.
Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих
здібностей.
Обладнання: підручник, картки для роботи у групах, для самостійної роботи, аркуші
ватману, олівці, вислови за темою уроку, розміщення на дошці “A Healthy Mind in a Healthy Body”, “Live every day of your life as though you expect to live forever”.
Перебіг уроку
I.
Організаційний момент.
1. Привітання.
2. Повідомлення теми та мети уроку.
T: The topic of your
today’s lesson is “Building a Healthy Life”. For you it’s one of the most
important issues of concern. For achieving success in life you must be healthy
both physically and mentally. During our lesson we are going to speak about the
influence of our lifestyle on our health.
3. Фонетична зарядка (the jazz-chant “I Feel Terrible”).
I’ve got a headache (2 times).
I don’t want to go to bed.
I’ve got a fever (2).
I don’t want to do my homework.
I’ve have got a stomachache (2).
I don’t want to eat my lunch.
I’ve got a blister (2).
I don’t want to see my sister.
Every time I get a headache.
Mama takes me to the doctor.
Every time I get a fever.
Mama takes me to the nurse.
Every time I get a toothache, mama takes me to the dentist.
Every time I see a dentist.
I always come home feeling worse.
4. Перевірка домашнього завдання. Декілька учнів
докладаються “about the places where they usually get medical care”. (впр. 2, стор. 101) у режимі
«Мікрофон».
II. Основна
частина уроку.
1. Мозковий штурм. Brainstorming.
T: Complete the
diagram with your own ideas:
2. Гра “Survey”
Учитель розподіляє клас на групи по четверо учнів по
четверо учнів і роздає набори карток. Кожен з учнів обирає собі картку і опитує
решту своєї групи. По закінченні роботи групи систематизують інформацію й один
представник від кожної з них доповідає про результати опитування.
A.Ask your partners and find out:
– who often quarrels with his/her parents;
– who thinks that health depends on mod.
B. Ask your partners and find out:
– who doesn’t like quarrelling;
– who thinks that all the problems can be solved
peacefully.
C.Ask your partners and find out:
– who doesn’t care about his/her good relationship
with his/her parents;
– who is an optimist.
D.Ask your partners and find out:
– who always tries to please his/her parents;
–
who
is
a
pessimist.
3. Подання тексту для читання,
впр. 3, стор. 101
а) впр. 4, стор. 102
Учні відповідають на питання у
формі інтерактивної вправи «Акваріум».
б) впр. 2, стор. 102
Один з учнів у голос читає
вірш. Учитель пропонує дітям подумати над тим, як вірш пов’язано з темою уроку.
Декілька учнів висловлюється у формі «мікрофону».
4. Reading . Етап читання.
Учні ланцюжком уголос читають
текст вправи.
5. Post – Reading Activity. Етап
перевірки розуміння змісту тексту.
Робота з картками.
Учні отримують картки для
самостійної роботи і письмово записують речення, заповнюючи пропуски.
1)
Life
is given as a g_ _ _.
2)
If
you help others, g_ _ _ _r_ _ _ _ _ _ return to you.
3)
My
friend p_ _ _ _ _ the English test badly two days ago.
4)
We
must v_ _ _ _ every moment of our life.
5)
To
build a healthy and happy life you need l_ _ _s_ _ _ _ _.
6)
The
six components of our health are p_ _ _ _ _ _ _, e_ _ _ _ _ _ _ _, s_ _ _ _
_, m_ _ _ _ _, s_ _ _ _ _ _ _, and e_
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _.
По закінченні роботи учні
ланцюжком зачитують речення та перекладають їх.
6. розвиток умінь діалогічного мовлення, впр. 5, стор.
102
Учні у парах складають діалоги за завданнями вправи
протягом 3-4 хвилин. По закінченні роботи дві-три пари інсценують діалоги перед
класом.
7. Робота над міні-проектами, впр.6, стор. 102
Клас розподіляється на групи, які готують міні-проекти
протягом 7-10 хв. По закінченні роботи представники від кожної групи
презентують свої роботи. Учитель разом із класом обирають найкращу роботу.
III. Заключна
частина.
1. Домашнє завдання.
Написати десять запитань до тексту впр.6, стор. 102
2. Підведення підсумків уроку.
T: What was the
main topic for discussion today?
Do
you find it actual?
Have
you learnt anything new today?
What
exactly?
What
was the most interesting stage of the lesson for you?
3-4 forms Homereading
The
Selfish Giant
Skills development:
¾
Read and
understand a story
¾
Read for the
main idea
¾
Understand a
sequence of events in a story
¾
Review different
times of the year
¾
to practice students’ reading skills;
¾
to revise and enrich students’ vocabulary on the topic.
The Selfish Giant
The giant has got a lovely garden. The children want to play in the
garden, but the giant was selfish. ”It’s my garden,” he says. “I don’t want children
here.” He builds a wall around the garden.
In the spring there are no flowers or birds in the giant’s garden. It
is winter all year. The giant isn’t happy.
Then one day, the children find the hole in the wall. They go on and
play. The giant hears the children in the garden. There are birds and
flowers, too.
The giant is happy because it is spring again. “This is your garden
now, children,” he says. The children are happy and the giant is not selfish
now.
|
Pre-reading activities:
Activity 1.
Speaking. Answer the
questions.
-
What is your favourite season?
Activity 2.
Review some words. Seasons of the year (using cards and pictures)
Spring, summer, autumn, winter, garden, season
|
Activity 3.
Hold up
card to listen and repeat .
Activity 4.
Game: Listen, point
and say.
-
Place cards for
the key vocabulary around the classroom
-
Call out a vocabulary
word (e.g. autumn). The children point to the correct card.
-
Now point to the
card. The children say the word.
Option: Describe the location of the card. (e.g. It’s
next to the door. What is it? The children then say the word.)
Activity5.
Writing.
Complete
the words. (Teacher write on the blackboard words with missing words, 1 student
go to the blackboard and write down the word, all students must checking the
mistakes. )
While-reading activities:
1. Read the story and find the answers for the questions:
-
Who is the
giant?
-
Who lives in the
garden?
Post -reading activities:
Activity 1.
Answer the
questions:
-
Do the children
want to play in the garden?
-
What does the
giant build?
-
Is it spring in
the giant’s garden?
-
What do the
children find?
-
Is the giant
friend with the children?
-
Is he happy now?
Activity 2.
Read again and put
the sentences in the correct order.
·
The giant hears
children in the garden.
·
The children
want to play in the garden.
·
It is spring.
But in the giant’s garden it is winter.
·
The giant build
a wall.
·
The children and
the giant are happy.
·
The children
find a hole in the wall.
Activity 3.
Find the answers
and then write the words in the sentences.
1. The Giant had a
_ _ _ and beautiful garden.
2. He built a wall
_ _ _ _ _ _ and _ _ _ _ _ _ .
3. One very _ _ _ _
_ boy came back into the garden.
4. ‘Hello little _
_ _ _ _ _ .’ the Giant said.
5. The children lived in a _ _
_ _ _ _ village.
Activity
4.
Listening. Listen to the
sentences and write True or False in the copy-books.
(go through the
answers)
The
giant has got a lovely garden. (T)
The children don't want to play in his garden. (F)
The giant builds a wall. (T)
It's summer all year in the garden. (F)
The children find a hole in the wall. (T)
The children don't want to go in. (F)
The giant doesn't hear them. (F)
The giant is friends with the children. (T)
Activity
5.
Speaking. Retell the story
using exorcize 2.
Activity
6.
Find the words below:
W I N T E R
I R H H C A
N A K U L S
D I S N O W
O N A D U O
U R F E D R
I E N R D S
S U M M E R
|
rain cloud summer thunder wind snow winter
6 клас
Підручник А.Несвіт
Тема: Одяг. Категорії одягу.
Мета: вдосконалювати діалогічне
мовлення, розвивати навички усного мовлення, перевірити знання учнями лексики теми. Навчати
систематизувати одержану інформацію. Розвивати мовленнєві вміння учнів.
Розвивати мовну здогадку. Виховувати в учнів почуття взаємодопомоги.
Обладнання: зображення одягу, конверти з завданнями,
картки із завданнями, прислів’я,
кросворд
Хід уроку
I. Підготовча
частина.
1.
Організація
учнів до уроку.
Good morning dear children! I’m
glad to see you. How are you?
II. Основна частина.
1.
Читання
прислів’їв.
Look at the blackboard. You can see the proverbs. Please
read them.
If the cap
fits, wear it. - на злодії
шапка горить.
Never judge by appearance. - не одяг
красить людину, а добрі діла.
Clothes do
not make a man. - по одягу
зустрічають. А по розуму проводжають.
2.
Мовна розминка.
Answer on my questions.
What is this?
What are these?
Is it a … or a …?
What colour is this blouse (sweater, skirt …)?
3.
Перевірка домашнього завдання.
And now, let’s check up your hometask.
Учні в парах розказують діалоги.
4.
Гра ” З’єднай
слова”
On a board the written words, and on the contrary nepoporyadku is their
image. Pupils need connect the words with a pictures.
5.
Робота в парах.
Учні описують свого сусіда.
And now, please, describe your friend.
6.
Гра ” Кращий знавець ”
Клас ділиться на 2 команди. Одна команда говорить слова на українській мові, а інша – перекладає.
Потім навпаки.
7.
Фізкультхвилинка.
I will talk commands which a word of please will be at the end of. If you
will not hear the word of please does not execute a command. Who will make a
mistake leaves from a game. The most attentive will win.
8.
Письмо.
a)Look at the blackboard. You
see the words. There are some mistakes in those words. Find them.
b) Let’s play a game.
Учні діляться на 2 команди, кожен учасник по черзі виходить до дошки і
записує слово яке говорить вчитель. Виграє команда, яка зробить менше помилок.
9.
Пісня.
We learned the song
about clothes. Please sing it.
10. Розгляд ситуації.” Конвертики ”
Учням роздаються конверти в яких є певна ситуація та одяг. Учні читаючи
завдання вибирають одяг, який підходить до ситуації.
Ситуації:
1) What are
you wearing when you go to the theatre?
2) What are you
wearing when you go skiing?
3) What are you
wearing when it is summer?
4) What are you
wearing when it is winter?
5) What are you
wearing when you go to the party?
6) What are you
wearing when you go to the shop?
7) What are you
wearing when you on football?
8) What are you
wearing when you for a walk?
11. Game ” Find a person”
One pupil say in what other person have clothers. Other children must find this pupil.
12. Поділ слів на групи.
11. Game ” Find a person”
One pupil say in what other person have clothers. Other children must find this pupil.
12. Поділ слів на групи.
На дошці намальована таблиця на дві колонки. В одній
колонці дівчатка, а в другій –
хлопців. Учні прикріплюють малюнки відповідно до того хто
носить цей одяг.
13. Crosswords.
We need two teams. You
have crosswords for two teams.
III. Заключна частина.
1.
Підсумок уроку.
2.
Домашнє
завдання.
Немає коментарів:
Дописати коментар